FDF og våbenloven

Vores dolke

For tiden rører der sig meget omkring våbenloven. Hvad må man og hvad må man ikke ?
Flere kredsledere har fået spørgsmål fra bekymrede forældre, og har selv spørgsmål til, hvordan man som FDF´er skal forholde sig til det at gå med, og bruge en kniv i forbindelse med et FDF-møde eller FDF-arrangement.

På FDF´s hjemmeside kan man læse flg. om brugen af knive:

Knive:
- Er omfattet af Våbenloven §4 stk. 1
- Det er forbudt at bære kniv på offentlige steder (også selvom kniven befinder
  sig i en taske). Dog er FDF´ere , spejdere mv. undtaget, når man færdes til og
  fra møder, samt under FDF-aktiviteter (det vil sige, at man har det, der i
  lovteksten kaldes et anerkendelsværdigt formål med at bære kniven).
- Forbuddet gælder ligeledes ikke foldeknive med en klinge på højest 7 cm, der
  ikke kan fastlåses i udfoldet position.
- Det er kun tilladet for FDF´ere/spejdere at bære og bruge knive, hvor
  knivbladet er max 12 cm.
- Uanset knivbladets størrelse er flg. knive forbudt i alle tilfælde: knive med
  tværstillet greb, springknibe, faldknive, enhåndsbetjent foldtkniv, foldekniv
  med todelt skæfte og kasteknive.
- Det er forbudt at kaste med knive - det er praktisk talt umuligt at få tilladelse
  til at lave knivkast - med mindre man er cirkusatist.

Men der kan stadig være tvivl om, hvor streng loven er. Det overordnede svar er:
- FDF er et anerkendelsesværdigt formål. Det er derfor tilladt at bære 
  kniv til  og fra FDF.
- Tag INGEN omveje til og fra FDF, når du bærer kniv eller har den i
  tasken  eller bilen.

Her er et par eksempler:
1. Er det lovligt at bære kniv til og fra FDF ?
Svar:  Ja det er det. FDF er et anerkendelsesværdigt formål. Men læg kniven i tasken. Ikke så meget pga. loven, men pga. sikkerhed. Og husk: Ikke noget med at købe en cola eller en pakke tyggegummi på tanken på vej til FDF. INGEN omveje.

2. Kan forældre komme i klemme, hvis de kører til og fra FDF med deres børn, der har kniven med ?
Svar: Nej det er helt i orden. Man skal bare ikke på vej til eller fra FDF stoppe ved den lokale kiosk for at købe cola eller cigaretter, for så kan hammeren falde. INGEN omveje.

3. Er argumentationen for, at der er tale om et anerkendelsesværdigt forhold, at man kan fremvise sin forbundsskjorte ?
Svar: Den tydeliggør det anderkendelsesværdige formål, men den er ikke afgørende.

4. En kreds har en snittekasse med knive og små økser. En leder har brugt snittekassen til et væbnermøde og skal aflevere den til en leder i den anden ende af byen ?
Svar: Det er helt i orden, så længe han kører direkte til lederen. Ingen omveje.

5. Kniven ligger i tasken, og tasken ligger i bilen. Lederen gør stop ved den lokale cafe for at drikke en kop lederkaffe - må han det ?
Svar: Nej. Man skal køre direkte hjem, lægge kniven og derefter køre på cafe.

6. Må man sende FDF´erne på løb rundt i byen medbringende en kniv, fordi en af posteren er en snittepost ?
Svar: Ja, det må man gerne. Det er stadig et anerkendelsesværdigt formål.

Ovenstående svar er givet fra Københavns Politi. Man er som kreds altid velkommen til at kontakte sit lokale politi for at få svar på spørgsmål om knive og FDF.
Man kan også læse mere om våbenloven på politiets hjemmeside.
http://www.politi.dk/